Kdy se prodej firmy sro vyplatí

Asi není třeba říkat, že podnikání je poměrně riskantní věc. Jistě, lze na něm velmi zbohatnout, avšak u většiny z nás je mnohem pravděpodobnější, že se nám nevrátí ani peníze, které jsme do toho investovali. A že jich nemusí být zrovna málo. Proto není divu, že se mnohdy objevují například nabídky na prodej firmy sro companiesandoffices.cz. Otázkou ovšem je, zda se nám tento krok vyplatí. Ne vždy tomu tak totiž musí být. V naprosté většině případů totiž na prodeji proděláme, bez ohledu na to, jakou částku si řekneme.

graf zisku firmy

V první řadě je nutné si uvědomit, že často nabízíme k prodeji podniky, které jsou neúspěšné. A je to jen pochopitelné – koneckonců, těch úspěšných se chce zbavit jen málokdo. To ovšem znamená, že o ně nebude příliš velký zájem. Proto budeme muset prodávat za poměrně nízkou částku, aby byl vůbec někdo ochoten ji koupit.

Pak je zde také fakt, že i v průběhu prodeje musíme náš podnik financovat. Stále je potřeba platit zaměstnancům mzdy, stále musíme platit daně, stále je nutné platit vodu, elektřinu, případný pronájem kancelářských či jiných prostor a řadu dalších věcí. A to bez ohledu na to, jakého zisku dosahujeme. Je tedy jasné, že i když se nám podaří naši firmu prodat, skončíme nakonec ve ztrátě.

zvyšující se zisk úspěšné firmy

Jiná situace samozřejmě nastane, pokud chceme prodat úspěšnou, dobře zavedenou firmu. K tomu můžeme mít řadu důvodů – například už nás podnikání přestane bavit, případně už jsme staří a chceme odejít na odpočinek a užívat si vydělaných peněz. Asi není třeba říkat, že v takovém případě je částka, kterou za ni můžeme požadovat, podstatně vyšší. Navíc často máme nabídky ještě předtím, než svůj úmysl definitivně oznámíme. Zde tedy na celé věci rozhodně vyděláme. Je tedy vidět, že se tento krok ne vždy vyplatí. Mnohdy je ovšem nutné, abychom se nefungujícího podniku zbavili dříve, než se kvůli němu dostaneme do dluhů. To by totiž bylo podstatně horší.