Lidé musí naprosto logicky z něčeho žít. Ze vzduchu a bez jakýchkoliv vymožeností civilizace se neobejdou, ani kdyby se snažili sebevíc. A proto zákonitě potřebují peníze. Které jim ale stejně jako cokoliv jiného nespadnou jen tak samy od sebe do klína.
Peníze si je nutno vydělat. A to je také důvod, proč je otázka platu jednou z nejdůležitějších záležitostí, jež se při uzavírání pracovních smluv řeší. Každý chce přece vědět nejenom to, co a za jakých podmínek bude dělat, ale i to, kolik za to dostane. Aby bylo zřejmé, zda to bude takovému zaměstnanci stačit, zda si člověk takovou prací vydělá na svoji existenci.
A co se člověk dozví, když chce od zaměstnavatele informaci o tom, kolik bude v případě dosažení dohody brát? Obvykle tu zazní určitá cifra, určitá výše hrubé mzdy. Což je správné, protože je to vlastně jediný způsob, jak říci zaměstnanci za všech okolností pravdu. Uvádět mu čistou mzdu je něco, co by mohlo představovat problém, protože zaměstnavatel nikdy nemůže s jistotou vědět, kolik se bude takovému zaměstnanci strhávat ze mzdy, a možná by se tak nakonec nedoplatil.
Jenže z toho pramení jeden problém. A to ten, že si uchazeč o práci nejednou nedokáže spočítat, co pro něj ona hrubá mzda přímo znamená, kolik dostane reálně. A protože není takové tápání rozhodně žádoucí, může kdokoliv najít pomocníka na internetu. Zde se dá využít pro výpočet čisté mzdy kalkulačka, a není na tom vlastně vůbec nic složitého. Protože se sem zadá několik relevantních údajů a člověk hned ví, na čem je. Tedy nejen to, kolik za jeho práci zaměstnavatel vynaloží, ale i kolik skutečně dostane. Kolik mu zbude, až mu z hrubé mzdy strhnou daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění.
A pak je hned vše jasné a každý ví, zda je pro něho taková výplata zajímavá nebo nikoliv, zda se onomu zaměstnavateli upíše nebo to raději zkusí někde jinde.