Z jakých příčin zamítne banka žádost o úvěr?

Zamítla vám banka žádost o úvěr a vám zbyly jen oči pro pláč? Diskvalifikačních faktorů může být hned několik, my si dnes představíme ty neprůstřelné, které povětšinou vedou k zamítnutí u každé bankovní společnosti.

nový domov

V současné době je na trhu přebytek likvidity a přesto přibývá zamítnutých žádostí. Bankovní i nebankovní poskytovatelé úvěrů by chtěli půjčovat, ale proti nim stojí složitá legislativa, která jim to neumožní. Zákon o spotřebitelském úvěru dává za povinnost všem bankovním i nebankovním institucím za povinnost důkladnou lustraci každého žadatele. Pokud by tak z jakéhokoliv důvodu neučinily, mohlo by to pro ně mít nedozírné následky. Dlužník by mohl celou smlouvu napadnout pro její neplatnost, a pokud by mu bylo dáno za pravdu, splácel by pouze dlužnou částku bez úroků a dalších poplatků. Za zamítnutým úvěrem tak hledejme spíše složitě nastavené podmínky než neochotu bank. Složitě nastavená legislativa však chrání nejenom poskytovatele úvěrů, ale i samotné žadatele. Jaké jsou tedy nejčastější důvody, které poskytovatelé úvěrů nutí k zamítnutí žádosti?

  1. Pracovní smlouva

podpis smlouvy

Aby bylo možné úvěr bez problémů splácet, je zapotřebí stabilní příjem. Ten by měl být navíc doložen pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Pokud je žadatel zaměstnán na konkrétní dobu, úvěr mu může být přesto schválen. Musí být však splacen ještě před vypršením pracovní smlouvy. V případě, kdy se žadatel nachází ve zkušební nebo výpovědní lhůtě, na úvěr nemá šanci v bankovní instituci dosáhnout.

  1. Záznamy v registrech

Nejeden negativní záznam v některém z registrů zhatit žádost o některý z úvěrových produktů. Bankovní společnosti jsou v tomto ohledu ke svým žadatelům striktní. Přesto je možné ještě o úvěr požádat v některé z nebankovních společností. Slyšeli jste už o americké hypotéce bez registru?