Aloe vera

Ano, řeč je o aloe vera. Mnozí z nás ji mají doma a pomáhá jim svou chladivou dužinou hojit odřeniny, pořezání, popálení a jiná drobná poranění. 
Kdy pomáhá

Dle odborníků ji lze doporučit k léčbě zánětlivých procesů, snížení horečky a tlumení bolestí. Obsahuje látky, které podporují nervový systém, pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a cholesterolu. Pozitivně působí také na trávicí systém. Brání překyselení žaludku a pálení žáhy. Obsahuje steroly, které působí na organismus zásaditě. Dále má v sobě mnoho prospěšných enzymů, minerálů, stopových prvků, vitaminů (skupiny B, C, E), také beta – karoten a cholin.
aloe vera ostny.jpg 
Léčivá pokojovka

Aloe vera je rostlina velice nenáročná na pěstování v domácích podmínkách. Jako pokojovka je značně oblíbená. Snáší dobře i ústřední topení, dobře roste a stačí ji jednou za týden zalít. Zdobí a léčí v mnoha domácnostech. Nejvíce léčivé síly je uloženo v gelu skrytém v jejích listech. Gel chrání pevná kůra listu. Vrstva těsně nad gelem má silně projímavé účinky. U doma připravených nápojů je určité riziko, že se při zpracování do nápoje dostane i její část. Nejbezpečnější pro domácí léčení je proto používat gel z listů aloe vera zevně. Rostlina, z níž chceme list používat by měla být alespoň tři roky stará. List podélně rozřízneme a gelem potíráme postižená místa. Můžeme ho na ránu i na čas přilepit náplastí. Výborně hojí:

–       odřeniny a popáleniny menšího rozsahu

–       poranění od hmyzu

–        čerstvé jizvy

–       opary

–       bradavice

–       akné

–       plísňová onemocnění

–       lupy a padání vlasů

–       bolesti kloubů
rostlina aloe vera.jpg 
Nápoje z aloe vera

Jestliže chceme vyzkoušet léčivé účinky aloe vera vnitřně, můžeme využít široké nabídky nápojů v obchodech, nejlépe v lékárnách. Vždy si raději zkontrolujte, jestli v nápoji není obsažena kůra listů. Pozor na její projímavé účinky! Dále věnujeme pozornost informacím o původu použité rostliny. Kvalitu ovlivňuje zeměpisná poloha (dostatek slunečního záření), způsob pěstování i zpracování rostliny. Některé nápoje jsou také hodně naředěné a jedná se spíš o nápoj s příchutí aloe vera.

O pravidelné léčbě pomocí nápojů z tohoto gelu se raději poradíme se svým lékařem, protože pro některé pacienty nemusí být vhodnou volbou.