Na hory v kvalitním oblečení

Znáte heslo turistů? Není špatné počasí, je jen špatně oblečený turista. Zdánlivě vtipné, ale bohužel velmi pravdivé, což by vám potvrdil každý pracovník horské služby. Jak často čteme v novinách, že horská služba zachraňovala promrzlého ztraceného turistu? Onen turista se většinou vzbudí v sobotu ráno, koukne se z okna, svítí sluníčko a řekne si něco jako, že české hory nejsou přece Himaláje. Obuje si botasky, nebo i sandály, oblíkne si triko, v lepším případě přibalí mikinu a vyrazí autem někam pod horu, třeba pod Sněžku. Mezitím se možná zatáhne obloha, ale když už tam dojel, tak to přece nevzdá, takže vyrazí nahoru.

turista

Cestou se počasí zhorší a je na malér zaděláno. Stačí mlha, neznalost terénu, občas nedostatek pokrytí signálem, což rychle vybíjí mobil, a z našeho pana odhodlaného se stane pan promrzlý a ztracený. Přitom stačí tak málo. Nepodceňovat hory. I ty malé české hory umí pořádně potrápit, počasí se může změnit z hodiny na hodinu a rozhodně to nemusí být jenom v zimním období. I letní bouřka může přinést kroupy a při promočení promrznete opravdu rychle. O silném větru a mlze nemluvě.

hory

Přitom stačí tak málo, vhodně se obléknout. Možností, kde si ho nakoupit, máte v dnešní době nepočítaně. Např. oblečení devold merino vás obleče do kvalitního, funkčního, teplého oblečení od hlavy až k patě. Termoprádlo vespod, na to tričko, mikina, kalhoty a bunda, nezapomenout ani na kvalitní ponožky, rukavice a čepici, a máte komplet výbavu na běžky, na lyže, nebo na zimní turistiku. Investice do kvalitního oblečení vám bez legrace může zachránit život. Nepodceňujte žádnou horu, protože nikdy nevíte, jestli si nezvrtnete nohu, někam neuklouznete, zkrátka jestli nebudete muset někde v přírodě přečkat noc, než se k vám dostane pomoc. Nepodceňujte hory, choďte vhodně oblečeni a vždy počítejte s tou horší variantou ohledně počasí.