Nehtová modeláž

Archeologické nálezy dokazují, že se lidé v každé době pokoušeli o zdobení nehtů. V době kamenné se o své nehty starali pomocí mušlí, kterými nehty tvarovali. V hrobkách egyptských králů se našly manikúry s plátky zlata, které lidé na nehty pokládali. Ženy v době Alexandra Velikého, barvily nehty hennou. O nehty se takto starali také muži. Jako doplněk k uniformě římského a babylonského válečníka byly upravené a natónované nehty. Henna se k úpravě nehtů užívala až do 17. století. V Orientu vznikaly další způsoby přírodního zdobení nehtů.  První lak se na trh dostal roku 1917 a měl růžovou barvu.
dlouhé nehty

V 50. letech odstartovalo období novodobé manikúry, kdy na trh přišly barevné laky, různé varianty zdobení nehtů a začala se upravovat jejich délka. Používaly se akryly k jejich prodloužení, které díky zápachu vystřídaly gely. Dnes se prodloužení a modelování nehtů provádí neagresivními umělými hmotami, které jsou vůči přírodním nehtům šetrné.
nehtová modeláž

Nehtová modeláž je prodloužení a zpevnění nehtů pomocí umělých materiálů, což je gel nebo akryl. K prodloužení se využívají umělé nehty-tipy, které se na část přírodního nehtu nalepí a doplní se modelovací hmotou. Také se mohou vymodelovat pomocí hmoty bez tipu.
žena na manikúře
Postup je takový, že se nehet odlakuje, nanese se na něj desinfekce, zkrátí a zdrsní se pilníkem. Opět se nanese desinfekce, nalepí se tip, který se zkrátí, zdrsní a vytvaruje a opět se provádí desinfekce povrchu nehtu. Potom se vrství gely, které se průběžně vytvrzují v UV lampě. Nehty se zdobí různými barvami gelů, kamínky, třpytkami mnoha barev, francouzskou manikúrou, nebo ombré, kdy jde o stínované nehty s přechody do druhé barvy. Takto upravené nehty vydrží 3 až 4 týdny. Záleží na kvalitě umělého materiálu a provedení nehtové modeláže.
Nehty lze vytvarovat klasicky do obloučku, mohou být hranaté, nebo do špičky, což nazýváme stiletto.