Do hlubin na jeden nádech!

Co je to volné potápění?
Freediving je potápění na jeden nádech, bez pomoci dýchacích přístrojů. Tento sport okusil určitě každý z nás. Ovšem dominantou profesionálního potápění, je schopnost vydržet pod hladinou i několik minut a uskutečnit až stametrové ponory. Historie tohoto potápění samozřejmě sahá až do úplných kořenů lidské existence. Dnes je ale tato aktivita provozovaná i na profesionální úrovni a sportovní potápěče dokonce spravuje mezinárodní organizace AIDA, která stmeluje profesionály z celého světa.
potápěčka s ploutvemi
Každý savec disponuje pudem sebezáchovy, který nám brání pokračovat v jakékoli sebe ohrožující aktivitě. Symbolem sportovního potápění na jeden nádech, je schopnost naučit se s těmito pudy pracovat. Pokud vydržte bez nádechu například něco přes minutu, vězte, že to není ani zdaleka vaše maximum. I z toho důvodu nazývá spoustu potápěčů tento sport za životní styl. Musíte se v první řadě naučit ovládat svoji mysl. Takže podstatou není pouze trénink časové doby strávené pod hladinou, nebo zdolání silného vodního tlaku, jde spíše o překonání svých reflexů. Každý z nás by teoreticky mohl vydržet na jeden nádech po hladinou i pět minut. Pokud se naučí se svým tělem a duší náležitě pracovat.
Soutěže
Soutěže se pořádají pod taktovkou mezinárodní organizace po celém světě (i u nás v České republice) a rozdělují se do více kategorií.
Statické potápění– jedná se o poměření schopnosti vydržet co nejdéle na jeden nádech. Sportovci jsou většinou volně položení na hladině a jejich cílem je pouze vytrvat jedním dechem co nejdéle.
Plavání s ploutvemi – jak už značí název, úkolem je uplavat co nejdelší vzdálenost s ploutvemi na jeden nádech.
volné potápění
Plavání bez ploutví– opět se jedná o uplavání co nejdelší vzdálenosti, pouze s tím rozdílem, že závodník nemá ploutve.
Konstantní potápění– zde se potápěči uchází o nejhlubší ponor na jedno nadechnutí. Tato kategorie se také rozděluje na ponor s ploutvemi, nebo bez nich. Zajímavostí je světový rekord ponoru do hloubky 124 metrů – s ploutvemi a 101 metru bez ploutví.
Ponor pomocí lana– zde si závodník pomáhá při potápění do hloubky lanem, a to jak při ponoru , tak při vzestupu směrem k hladině.
Bez limitů– tato kategorie už nezastává tak častou pozici při profesionálních turnajích, ale zároveň umožňuje potápěčům trhat nové rekordy. V bez limitovaném potápění je světový rekord ponoru do hloubky neuvěřitelných 214 metrů.
Kurzy volného potápění
Zaujal vás tento sport? Pokud ano, zkuste se přihlásit do jednoho z českých freedivingových kurzů, které jsou u nás díky rostoucí popularitě tohoto sportu dostupné.