Řekněte „haute couture“

Dior

První světoznámou značkou, kterou se budeme zabývat, je Christian Dior S. A., známá také pod názvem Dior. Společnost byla založena roku 1946Paříži stejnojmenným módním návrhářem. Zaměřuje se jak na oblečení, tak doplňky a kosmetiku. V České republice je známá především díky parfémům. Produkty nesoucí tuto módní značku mají podtrhovat ženskost. Po smrti Christiana Diora na srdeční zástavu podnik převzal tehdy teprve jednadvacetiletý módní návrhář Yves Saint-Laurent, který nejenže pokračoval v tradici Dioru, ale také si vybudoval vlastní módní značku.
taška dior 

Yves Saint-Laurent

Značka Yves Saint-Laurent vznikla roku 1961Paříži. Její zakladatel pozvolna přešel od ženskosti k unisexovému stylu, ke kterému ho údajně inspirovala jeho homosexuální orientace. Předmětem výroby se stalo, stejně jako u Diora, oblečení, doplňky, kosmetika a parfémy. Jejich propagace ovšem zaznamenala několik skandálů, včetně zcela nahého modela nebo kontroverzního názvu produktu. Yves Saint-Laurent zemřel v roce 2008. Společnost prošla rukama farmaceutického podniku Sanofi a nyní je jejím vlastníkem firma Gucci.
 chanel parfém

Coco Chanel

Kdo by neznal slavný výrok: „Můj život se mi nelíbil, tak jsem si vymyslela jiný.“ Gabrielle Chanel zpočátku opravdu neměla život lehký. Vyrůstala totiž v klášterním sirotčinci a později se živila jako zpěvačka v nočních klubech, kde právě získala přezdívku Coco. Když se ovšem snoubili její pevná vůle a vlivné známosti, docílila v roce 1909 založení módní značky Coco Chanel. Stejně jako předchozí módní návrháři se zaměřila na oblečení, doplňky, kosmetiku a parfémy. Praktičností dala základ sportovnímu oblečení a je také považována za zakladatelku „pážecího účesu“. Coco Chanel zemřela v zasloužilém věku 87 let.
 starý montreal
Mezi další módní značky se sídlem ve Francii, které se mohou pochlubit přízviskem „haute couture“, patří například:
·         Cartier
·         Hermés
·         Louis Vuitton
·         Lacoste
·         Christian Lacroix
·         Levi Strauss
·         Chloé
·         Pierre Cardin
·         Givenchy
·         Jean-Paul Gaultier