Valuty a deviza a cestování do zahraničí

Kurzovní lístek může pro laika připadat nepřehledný a chaotický. Ale opak je zde pravdou, protože pracuje pouze s dvěma názvy a to deviza a valuty. Pokud cestujete často nebo jen občas do zahraničí anebo pracujete jako účetní, určitě se setkáte s pojmy deviza a valuty. A to při směně peněz. Na internetu se setkáte s kurzovním lístkem, kde bude výhodná nabídka deviza.  Pokud ovšem raději navštívíte směnárnu, najdete zde už ne tak výhodnou nabídku valut. Existuje tedy mezi nimi nějaký rozdíl? Co je výhodnější?

bankomat
 

Nákup a prodej valut

 
Pokud bychom měli vymezit pojem valuty, jedná se o peněžní prostředky v hotovosti. Tedy o mince a bankovky, které fyzicky držíte v ruce. Valuty se směňuji v menším množství například ve směnárně. Při směně je potřeba nějakého úsilí, proto jsou také dražší. Kurz valut se může měnit dle síly koruny vůči cizí měně. Pokud tedy přijdete do směnárny a budete si chtít vyměnit koruny na eura, dolary nebo jinou cizí měnu zajímá Vás sloupec prodej. A to z toho důvodu, že směnárna Vám cizí měnu prodává. Na rozdíl od toho když se z dovolené vrátíte a cizí měna Vám zůstane a vy ji budete chtít směnit za koruny, musíte se zajímat o sloupec nákup. Směnárna od Vás totiž cizí měnu nakupuje. Je nějak obecně známé, že pouliční směnárny mají výhodnější kurz než ty v bance.

obchod
 

Nákup a prodej deviza

 
Nákup a prodej deviza probíhá na rozdíl od valut bezhotovostně na cizí měnu. Může se jednat o takzvanou formu dluhu nebo nároku. Jedná se většinou o cenný papír, směnku, šek, akcie, dluhopis nebo také tak může být označen určitý druh účtu u banky. Devizový kurz je neustále v pohybu. Proto devizový obchodníci musí být v pohotovosti neustále. Devizový účet u banky může taky pro Vás znamenat mít lepší kurz. Stačí vložit cizí měnu na devizový účet ve stejné měně v bance. A z něj pošlete korunový převod na Váš běžný účet. Obráceně to samozřejmě také funguje, kdy na svůj devizový účet pošlete korunový převod z Vašeho běžného účtu.

dolary
 
Valuty nebo deviza?
 
Je to na vlastním uvážení, co je pro Vás lepší. Každé může mít své pro i proti. Je důležité si pohlídat poplatky a výměna peněz by pro Vás neměla být stresující záležitost.