Vyberte si správně běžeckou obuv


Velkou výhodou běhu oproti celé řadě jiných sportů je jeho finanční nenáročnost. Proto, abyste si šli občas rekreačně zaběhat, v podstatě nepotřebujete žádné speciální vybavení. Přesto je jedna věc, do které se vyplatí v běžeckém sportu investovat. Řeč je samozřejmě o botách. Hlavně děti a začátečníci velmi často běhají v naprosto nevhodné obuvi. Nejde zde jen o to, že se vám v kvalitní běžecké obuvi bude lépe běhat, jde především o vaše zdraví. Vyplatí se vybírat obuv od renomovaných značek, z jejichž široké nabídky si bez větších problémů vybere každý. Osvědčení výrobci investují do vývoje svých produktů mnohem větší prostředky. Současným trendem je především zdravotní prevence, to znamená, aby byla obuv co nejlépe přizpůsobena různým požadavkům zákazníků. Na co je tedy kladen důraz?
běžící žena na silnici
·         Věková kategorie běžců
·         Pohlaví
·         Hmotnost běžce
·         Anatomická stavba nohy
·         Druh povrchu
·         Komfort a pohodlí
·         Nízká zátěž pro celkový pohybový aparát
Jak správně vybrat boty?
První možností a logickou volbou je, že se spolehnete na odbornou radu kvalifikovaného prodavače. Bohužel je někdy celkem nesnadné na takovéhoto prodavače narazit. Ve velkých obchodech se sportovním vybavením je zaměstnaná celá řada brigádníků, kteří ke sportu nemají téměř žádný vztah a nemají dostatek informací a znalostí, které bychom od nich jako zákazníci očekávali. Další možností je výběr vhodné obuvi konzultovat s ortopedem. Díky jeho radě můžete předejít budoucím zdravotním obtížím. Pokud se chcete spolehnout jen na svůj vlastní úsudek, přečtěte si seznam nejdůležitějších znaků kvalitní běžecké obuvi, které byste neměli při výběru opomenout.
nohy na schodech
·         Obuv musí mít stabilizovanou patu, aby byla schopná tlumit nárazy při dopadu.
·         Musí poskytovat potřebný prostor pro Achillovu patu.
·         Vzorek na podrážce musí odpovídat terénu, ve kterém budete běhat. Do přírodních terénů se hodí výraznější vzorek.
·         Vrchní část boty by měla být pevná a zároveň elastická. Materiál by měl propouštět pot.
·         Dobré jsou reflexní prvky na obuvi.